Чому усвідомлення меж може стати перепусткою в майбутнє?

Чому усвідомлення меж може стати перепусткою в майбутнє?

1024 683 Ethictech

Т’єррі Маньєн: Чому усвідомлення меж може стати перепусткою в майбутнє?

Відкрита лекція ректора Ліонського Католицького Університету о. д-ра Т’єррі Маньєн, професора фізики та морального богослов’я
2019.04.11_IMG_6829
2019.04.11_IMG_6885
2019.04.11_IMG_6984

Злиття людини і машини в одну сутність, зміна геному і «збагачення» людського тіла – чи є межа цим процесам та якими будуть наслідки? В Українському Католицькому Університеті відбулася відкрита лекція о. д-ра Т’єррі Маньєна, ректора Ліонського Католицького Університету, під час якої він поділився результатами своїх багаторічних досліджень етичних викликів сучасної науки і технологій.

Т’єррі Маньєн також є авторитетним науковцем-фізиком, тому його унікальний досвід поєднання наукових досліджень та богословських рефлексій є особливо цінним. Пропонуємо декілька тез о. Т’єррі Маньєна.

Темпи розвитку сучасної науки суттєво випереджають здатність людини зупинитися і проаналізувати наслідки. Тому для нас є важливими навички аналізу, заглиблення в те, що ми називаємо «знаннями про людину». Особливо цінний досвід можна знайти у християнській антропології.

Ми стоїмо на порозі революції NBIC: Nano, Bio, Information & Cognitive technologies. І цей симбіоз несе дуже важливі етичні виклики, адже одночасне практичне застосування цих технологій може тотально змінити наше розуміння «людськості». Йдеться про вплив на природу людини на нанорівні: зміна геному, відтворення геному чи мозку людини за допомогою інформаційних технологій тощо. Наприклад, зараз тривають дискусії, де є межа «збагачення» людського тіла та коґнітивних функцій. Де є межа втручання в геном? Які наслідки все це матиме?

По-суті, ми маємо справу з різним трактуванням того, що означає «бути людиною». Ми бачимо намагання прихильників концепції трансгуманізму позбавити людину будь-яких природних меж. Це також різне трактування щастя. Але в трансгуманізмі є поміркована і радикальна течії. Ідея першої передбачає зростання ролі технологій в нашому житті, але з увагою до природи людини, до етичних аспектів. Її представником є відомий науковець Макс Теґмарк (Max Tegmark). Друга ж течія є більш радикальною, і пропонує повне звільнення людини від її обмежень, від її минулого, і в перспективі – злиття людини і машини в одну сутність. Аполегетом цієї ідеї є один із провідних науковців і футуристів Google Рeй Курцвайл (Ray Kurzweil).

Саме тому рефлексія на питанням меж є настільки важливою. Ми маємо постійно ставити собі ці запитання, аналізувати наше усвідомлення меж, людськості. Ми не можемо «звести» людину лише до набору певних біологічних чи фізичних функцій. Трансгуманістичний підхід до розуміння людськості передбачає, що людина – це набір певних функцій і параметрів, які можна виміряти. Але це не так. Багато з того, що є властивостями людини, ми не обчислимо і не відтворимо через алгоритми. Наприклад, як ми можемо обчислити наше усвідомлення вічності, любові?

Т’єррі Маньєн – священик, професор фізики з 26-річним досвідом викладання і досліджень (тема досліджень – фізика твердих станів), доктор морального богослов’я, член Французької академії технологій. О. Маньєн вже тривалий час займається вивченням етичних аспектів науки і технологій.

Довідка:

Центр Етики і Технології LvBS є ініціативою Львівської бізнес-школи УКУ (LvBS) для дослідження впливу технологій на суспільство та людину, популяризації етичних аспектів технологічного розвитку. Ціллю проекту є започаткувати платформу для комунікації між технологічним бізнесом, суспільством, науковими та дослідницькими інституціями

Відео з лекції українською мовою

Lecture video in English