Кілька слів про сучасний неолуддизм

Кілька слів про сучасний неолуддизм

1024 683 Ethictech

Страх, ненависть чи правда життя? Кілька слів про сучасний неолуддизм

Автор:
Андрій Сабініч
Андрій Сабініч

Координатор магістерських програм КЕМВА та MSIE в LvBS, публіцист, отримав диплом спеціаліста із сонячної та вітрової енергетики

Інновації миттєво втручаються у наше життя, змінюючи ринки, суспільства та порядок денний. Кілька років тому Ілон Маск заявив, що планує виробити 500 000 електрокарів. Це спричинило величезне зростання ціни на літій, зменшило ціну на акумулятори та спричинило феномен, який сьогодні називають «літієвою революцією». Втім, людство ніколи не було цілком дружнім до інновацій.

У зародженні робітничого класу Англії немалу роль відіграв рух лудитів. Ця назва походить від англійця на ім’я Нед Лудд. Байки про «Генерала Луда» з уривків тогочасної преси розповідають нам про кремезного чоловіка, який розтрощив два станки, що виробляли дешеві панчохи. На його думку, ці станки забирали роботу в довсідчених ткачинь та змушували їх бідувати. Достеменно невідомо, чи існувала насправді персона Лудда, але факт залишається фактом: його послідовники влаштовували масові протести і погроми майже чверть століття.

Люди, що фанатично віддані кнопковим телефонам, або не зареєстровані у соцмережах близькі до філософії неолудизму. Неолудити, як свідомі та несвідомі послідовники лудитів мислять категорично: будь-яка нова технологія негативно впливає на людство. Вони страхаються невідомості, яка постала перед нами після усвідомлення потенціалу науково-технічного прогресу. Світ сьогодні рухається так швидко, як ніколи раніше, і декого це лякає. Втім, не варто окреслювати неолудитами усіх, хто боїться технологій. Бабусю, що ховає до шафи подарований вами планшет, не можна назвати неолудитом. Інша справа, коли бухгалтер на підприємстві саботує програмне забезпечення і веде облік виключно на папері, звинувачуючи у всьому ІТ-відділ компанії. До речі, прибічниками неолудизму часто є і лікарі, і інженери, і держслужбовці.

Одним з сучасних проявів неолуддизму є цькування водіїв електрокарів, що кілька тижнів тому вибухнуло в Америці. Класичні американці, водії пікапів, називають це icing, себто «заморозкою». Окрім того, що пікапи не поступаються електрокарам на дорозі, підрізають їх чи заважають проїхати – вони масово паркуються біля зарядних станцій Tesla Supercharger, «заморожуючи» можливість заряди Tesla. На адресу водіїв власники пікапів найчастіше викрикують «F*ck Tesla!». Наразі йде розробка відповдного законодавства, яке передбачатиме покарання за блокування електрозарядних станцій. Втім, це зовсім не вирішує проблему, що з’явилася кількасот років тому.

Сьогодні людство модернізується швидше, ніж коли-небудь раніше. Левова частка населення не уявляє свого життя без інтернету, а сучасні підлітки відверто визнають: без смартфонів з LTE вони не зможуть пересуватися містом, бо загубляться. Людей, які не хочуть адаптуватися до нових технологій, прийнято вважати відсталими. Це залишає свій відбиток на менталітеті та сучасній культурі, і в результаті ми абсолютно ігноруємо тих, хто не «комп’ютеризувався» до нашого рівня. Від ЗМІ до політиків – більшість каналів комунікації розраховані на «просунутих» користувачів, нехтуючи тими, хто не приймає нові технології. Людям старого гарту не пропонують майбутнього, тому вони пристрастно чіпляються за минуле. Популістична риторика з категоріями «make America great again» і традиціоналістськими заграваннями користується популярністю у таких людей. У деяких аспектах життя протистояння «діджиталізованого» та «традиційного» покоління досягають апогею, навіть забираючи людські життя

Почалося це ще півстоліття тому. У віці 16 років вундеркінд Теодор Качинськи вступив до Гарвардського університету, згодом отримавши ступінь доктора з математики. Коли Теодору виповнилося 30, він переїхав у хижину без електрики та водопостачання і почав вивчати навички виживання у диких умовах. Переломними для його життя стали 80-ті роки, коли біля його халабуди почали будівництво дороги. З 1978 по 1995 рік Качинськи відправив до університетів та авіаліній поштою 16 пакетів з вибухівкою. У результаті троє людей загинуло і 23 зазнали важких поранень. Своїми діями Теодор Качинськи хотів привернути увагу до свого маніфесту, у якому доводив, що людську свободу принижують сучасні технології. Згодом американський математик, також відомий як Унабомбер, став одним з найрозшукуваніших людей ФБР. Видав спецслужбам його, до речі, власний брат, розпізнавши стиль письма Теодора. Наразі він відбуває 8 пожиттєвих термінів без права на дострокове звільнення.

Неолудизм та лудизм кардинально відрізняються: у XVIIІ столітті це був масовий протестний рух, а сьогоднішній неолудизм зазвичай є неусвідомленим та вибірковим. Згодом люди або примирюються з наслідками технічого прогресу, або повністю їх заперечують.

У сучасному просторі постправди висновки випереджують інновації: ви можете ніколи не мати справу з штучним інтелектом, але наперед отримати експертні висновки та критику цієї технології. Звідси росте коріння гасел про те, що роботизація забере усі робочі місця, а нові технології знищать нашу планету. Trinity College Dublin кілька років тому випустив відоме відео, де пояснює яким чином роботи, автоматизація та штучний інтелект реально позбавляє людей робочих місць.

Зрештою, підіймається питання: чим людство має на це відповісти? Шалена швидкість модернізації, як і усюди, має дві сторони медалі: ми полегшуємо життя певній категорії людства, з іншого боку нехтуючи правами та думкою інших. Будь-яка інновація, що втручається у наше життя – не є нейтральною. Затьмарюючи свідомість миттєвими успіхами, ми не помічаємо тих негативних моментів, які з часом майже неможливо виправити. Контроль за етичною складовою будь-яких технологічних новинок має буде як з боку держави, так і від незалежних комісій, сформованих з очільників світових компаній.